Amerika’yı Süper Güç Yapan ve Çok Gizli Yürütülen Akıllı Bir Harekat : Paperclip Harekatı

Antik Çağ’da yaşanan olaylar, kitaplar aracılığıyla günümüze ulaşarak pek çok ayrıntıyı ve bununla birlikte tarihe katkı sunan pek çok önemli gelişmeyi ifade etmekte, gün yüzüne çıkarmaktadır. Bununla birlikte coğrafi ve tarihi olarak da önemli birikimler aktaran eserler, günümüze kadar yaşadıkları gibi taşıdıkları bilgilerle modern çağın da yaşam felsefesine katkı sağlamaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman kendini her dönemde yeniden var eden bu eserler, yazıldıkları dönemin düşünce ve yaşam felsefesindeki ön görüyü de gözler önüne sermektedir.

Sizler için hazırladığımız liste, Antik Çağ’dan günümüze kadar gelen ve halen daha kült birer eser olarak okunan/okutulan eserlerden oluşuyor…

1. Herodot – Herodot Tarihi

1

M.Ö. 484-425 yıllarında yaşadığı varsayılan Halikarnasoslu Herodot tarafından kaleme alınan eser, Herodot’un gezilerinde gördüğü yerler ve tanık olduğu olaylarla insanlar üzerine bir metindir. Ancak kitabın temel konusu, Pers İmparatorluğu ile Antik Yunan kent devletleri arasında yapılan Pers savaşlarını konu almaktadır.

2. Homeros – İlyada ve Odysseia

2

Eserde Troia Savaşı anlatılmaktadır ve dönemin yaşayış, kültür, inanç ve savaşma teknikleri konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Homeros tarafından yazılan kitap, ayrıca antik çağlardan günümüze kalan en eski Batı edebiyatı örneği olarak kabul edilmektedir.

3. Thukydides – Pelopponnesos Savaşlar

500

Thukydides, kaleme aldığı eserde kendisinin de katıldığı Pelopponnesos Savaşları’nı anlatmaktadır. M.Ö 5. yy’da yaşayan tarihçi, anlattığı olayları kronolojik bir sıraya göre düzenleyerek tamamlamıştır.

4. Strabon – Geographika

2

Strabon, M.Ö. 64-M.S. 19 yılları arasında yaşamış olan coğrafyacı, gezgin, filozof ve tarihçidir. Geographika kitabı toplamda 17 kitaptan oluşmaktadır ve Antik Dünya’yı anlatmaktadır. Ayrıca eserin 12. ve 14. kitapları Anadolu coğrafyasına aittir.

5. Ksenophon – Anabasis

3

M.Ö. 430-355 yılları arasında yaşayan tarihçi, Sokrates’in öğrencisidir. Kitapta anlatılanlar Pers Kralı II. Artakserkses’in kardeşi Genç Kyros’un tahtı ele geçirme mücadelesini ve bunun için savaşan paralı askerlerin öyküsünü kapsamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ