GenelGENEL KÜLTÜRMÜZİK TARİHİ

Müzik Dünyasının En Yeni 12 Enstrümanı

Sürekli bir şeylerin değiştiği müzik dünyasında her gün karşımıza çıkan yeni müzisyenlerden, pazarlama hamlelerinden, çılgın projelerden bahsedip de enstrümanlara bulaşmadan olmaz. İşte bu yüzden, Avaz Avaz olarak sizin için müzik dünyasının en yeni 12 enstrümanını sıraladık.

1. Yaybahar

Görkem Şen’in icadı Yaybahar ile başlıyoruz. 5 senelik bir çalışmanın eseri olan Yaybahar, her ne kadar bazen elektronik bir müzik aletine benzer sesler verse de, tamamen akustik bir enstrüman.

2. Eigenharp

2001’de çalışmalarına başlanan ve 8 yıllık bir geçmişi olan Eigenharp 120 tuşlu, elektronik bir enstrüman. Biraz gitar, biraz piyano, biraz da üflemeli…

3. Tenori-on

2008 yılında Japon sanatçılar tarafından üretilmiş, Yamaha markasını taşıyan bu enstrümanı Björk’ün de kullandığını biliyor muydunuz ?

4. Beatbearing

Hangimizin aklına gelirdi ki misketlerden müzik aleti yapmak ?

5. Hapi Drum

Görüntüsünden nasıl bir ses çıkabileceğini az çok tahmin edebileceğimiz nadir yenilerden, Hapi Drum. Listenin devamında yer alan ‘Hang’dan esinlenerek yapılmış.

6. AlphaSphere

Çıkış tarihi 2010 olan AlphaSphere, elektronik müziğe yeni bir soluk getirebilir.

7. Ototo

Ben dokunduğum her şey ile müzik yaparım. Bi’ patlıcan getir mesela.

8. OtamaTone

Müzik aletinden çok oyuncağı andıran bu şirin notalar, elektronik sesler çıkarmakta oldukça başarılı. Japon üretimi bu enstrümanlarla düet yapmak isteyebilir, ileri gidip koro bile kurabilirsiniz.

9. Hang

2000 yılında İsviçre’de üretilen Hang’ı daha önce görmüş olabilirsiniz. ‘El’ anlamına gelen bu alet, vurmalı çalgılar kategorisinde yer alıyor.

10. Hydraulophone

Deliklere düzgün basmazsanız etrafı çokça ıslatabilirsiniz. Bu kadar sulu bir enstrüman istediğimize pek emin olamadık.

11. Array Mbira

Amerikalı Bill Wesley tarafından üretilen enstrümanın sesi size de dükkanlarda gizlice çevirdiğiniz müzik kutularını hatırlatabilir.

12. Drawdio

Enstrüman sayılır mı bilemedik ama, finallere bu kalemle girdiğinizi bir düşünün.

Bonus: En eski Enstrüman – Flüt

bugun-cok-kullanilan-seylerin-bilinen-en-eski-halleri--corap-esya-eski-bin-yl-6

Tüm bunların üzerine en eski enstrümanı da merak ettik ve araştırdık. Resimde gördüğümüz 40 bin yıllık bir geçmişe sahip olan flüt, kuş kemiğinden yapılmış, arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan en eski enstrüman.

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close