GenelGENEL KÜLTÜRSİNEMA TARİHİ

Yeşilçam Filmlerinde Arzıendam Eyleyen 7 Yabancı Oyuncu

Yeşilçam’da, özellikle 1970’li yılların ortalarında, (genellikle karakter oyuncusu olarak) yabancı oyuncu oynatma modası başlamıştı. Özellikle İran ve Avrupa’dan bir şekilde yolu sinemamıza düşmüş olan bu oyuncuların isimlerini pek kimse hatırlamaz ama birçok kişi yüzlerini ilk görüşte anımsar. Piç Rıza, Büyücü Gosha, Cem Sultan, vs. gibi pek çok unutulmaz karaktere hayat veren bu oyuncuları biraz daha yakından tanıyalım:

1. Eva Bender

1118full-eva-bender
Gerçek adıyla Eva Abrahamson, İsveçli bir spor öğretmeniyken güzelliği ona sahne kapılarını açtı. Bir gösteri için geldiği İstanbul’u çok sevdi. İstiklalde yürürken birisi, rejisör olduğunu ve kendisini filmlerinde oynatabileceğini söyledi. O rejisöz daha sonra eşi de olacak olan Halit Refiğ’di. Birçok Türk filminde rol aldı. Özellikle “Tarkan” filmlerindeki “Büyücü Gosha” karakteriyle oldukça ünlendi. 1984’te sinemayı bırakarak ülkesine döndü ve 1988 yılında intihar ederek henüz 43 yaşında hayata gözlerini yumdu.

2. Beyk İmanverdi

beyk2
Tam ismi Reza Beyk İmanverdi, olan oyuncu İran doğumlu bir Azeridir. Sporcu ve atletik yapısı ile kısa sürede aksiyon filmlerinde aranan bir oyuncu olan İmanverdi, 76 ve 77 yıllarında oyunculuk yaptığı Yeşilçam’da da genellikle gözü pek, yiğit karakterleri canlandırmıştır. Bir dönem İtalya’da sinema oyunculuğu yapma fırsatı bulan aktör, ülkesine döndükten bir süre molla devrimi yüzünden ülke dışına çıkmak zorunda kalmıştır. Yerleşmek için gittiği ABD’de oyunculuk için istediği fırsatları bulamayınca 10 sene kamyon şöforlüğü yapmış, 2003’te, 67 yaşında akciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir.

3. Robert Widmark

575a7961c03c0e53681f2b0b
Gerçek adı Alberto Dell’Acqua olan İtalyan oyuncu, oyunculuğun yanı sıra profesyonel dublördür. Yeşilçam’da canlandırdığı “Piç Rıza, Pire Mehmet, Fırlama Necmi” karakterlerinin isimlerinden bile ne kadar ele avuca sığmaz bir kişi olduğu anlaşılabilir. Ülkesinde “Spagetti Western” tarzı birçok filmde de rol alan oyuncu, İtalya’da yaşamını sürdürmektedir.

4. Nasır Melek

vlcsnap-2016-08-10-16h54m23s957
Deprem, Baraj ve İki Kızgın adam gibi önemli filmlerimizdeki performansıyla büyük takdir toplamış olan aktör İranlıdır. Gerçek ismi Nasser Malek Motei’dir. Karakter oyuncusu olarak yer aldığı filmlerde, canlandırdığı karakterlere kattığı derinlikle başrol oyuncularının bile önüne geçmeyi başarmıştır.

5. Christine Haydar

Kadir-İnanır-Christine-Haydar-ve-kocası
Doğum adı Christine Davray olan Fransız oyuncu, 80’li yılların başlarında ülkemizde bazı filmlerde rol almıştır. Jean-Yves Haydar ile evlenmiş ve “Haydar” soy ismini almıştır. Cüneyt Arkın, Kadir İnanır ve Ekrem Bora gibi aktörlerle filmlerde oynamıştır. “Haydar” soy ismini aldığı eşinin Haydar Paşa’nın torunu olduğu söylentisinden sonra “Haydar Paşanın Gelini” olarak anılmaya başladı.

6. Cihangir Gaffari

Screenshot_1
İranlı bir aktör olan Cihangir Gaffari de şansını hem ülkemizde hem de dünya sinemasında deneyenlerden. 60’ların sonunda ülkemize gelen oyuncu çokça filmde oynamış, hatta avantür filmlerde başrol oyuncusu olarak da yer almıştır. En çok, Cüneyt Arkın ile başrolü paylaştıkları “Malkoçoğlu Cem Sultan” filminde canlandırdığı “Şehzade Cem Sultan” rolü ile hatırlanır.

7. Sonia Viviani

Sonia-Viviani-Delicesine-1976-032
Gerççek adı Sophia Vivianson olan oyuncu İtalyandır. Türkiye’de yalnızca 3 filmde oynamasına rağmen müthiş bir popülariteye ulaşmıştır. Özellikle “Teşekkür Ederim Büyükanne” filminde, aileye çapkın ve zengin dedenin eşi olarak giren yabancı “Büyükanne Suzan” karakteriyle izleyicileri oldukça etkilemiştir.

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close