DÜNYA TARİHİGenelTARİH KONULARI

Kuzey Afrika’nın En Renkli Ülkesi Fas’ta Görülmesi Gereken 9 Otantik Şehir

Fas için Kuzey Afrika’nın en renkli, en canlı ülkesi dersek yanlış olmaz. Konumu itibariyle olsun, kültürü ve tarih içerisinde uğradığı değişimlerle olsun ülkenin farklı bir atmosferi var. Cebelitarık boğazı ile Avrupa’yla Afrika’nın ayrıldığı köşede yer alan Fas bir yandan Akdeniz’e, bir yandan da Atlantik Okyanus’una kıyısı olan son derece zengin bir şehir. Fırsat buldukça kaçamak yapıp farklı yerler görmek isteyenler için bu ülke rehberi Fas’ı yakından tanımanızı sağlayabilir.

1. Kuzey Afrika’nın Hollywood filmlerine konu olmuş şehri Kazablanka

2.-Hasan-Camii

Hollywood filmlerine de konu olan gizemli şehir Kazablanka, kültürü, doğası ve mimarisiyle olduğu kadar deniz tatili için de harika bir şehir. Ülkenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kazablanka, Fas’ın en kalabalık nüfusa sahip şehri. Ülkenin en popüler yerlerinden ll.Hasan Camii Kazablanka’da yer alıyor. Atlas Okyanusu kıyısının doldurulmasının üzerine inşa edilen yapı, tüm halktan ekstra vergi alınarak yapılmış

2. Endülüs bahçeleriyle ünlü başkent Rabat

rabat-mausoleum-of-mohamed-v

Ülkenin başkenti Rabat, Kazablanka’dan sonra ikinci büyük şehir. Endülüs bahçeleri ve ünlü mavi boyalı evleriyle Rabat, Fas’ın en renkli şehirlerinden biri. Şehrin en popüler ve modern noktalarından Mohamed V Bulvarı ve Atlas Okyanusu’nun kenarında yer alan Kasbah of the Udayas görülmesi gereken en önemli yerler.

3. Farklı yapılarıyla dikkat çeken kıpkırmızı bir şehir Marakeş

marrakesh-fas

Ülkenin ikinci resmi dili Berbericeye göre “Tanrının yeri” anlamına gelen Marakeş, bölgeye özgü kırmızı taşlarla inşa edilen yapılarından ötürü “Kırmızı şehir” olarak da biliniyor. Marakeş ülkenin üçüncü büyük şehri olmakla birlikte, en çok turist alan kent. Medina (eski şehir) ve Gueliz (yeni şehir) olarak ikiye ayrılan Marakeş’te, popüler Jemaa El-Fna Meydanı; rengarenk, canlı, egzotik Majorelle Bahçeleri ve daha nice görülecek yer mevcut.

4. Dünyanın en büyük trafiğe kapalı şehri Fes

fes-fas

Ülkenin eski başkenti Fes, en yoğun nüfuslu ve turistik bölgelere sahip şehirlerden biri. Fes, dünyanın en büyük trafiğe kapalı şehir yerleşimi olarak dikkat çekmesiyle birlikte oldukça otantik bir şeh

5. Turistik şehirlerden yerel şehir hayatını keşfetmek isteyenlere gelsin; Meknes

meknes_fas

Fas’taki turistlik canlılıktan ziyade yerel hayatı keşfetmek isteyenler için kuzeyde yer alan şehri Meknes iyi bir durak olabilir. Şehrin en önemli yapısı, Mulay İsmail tarafından yaptırılan Mansur Kapısı. Mansur Kapısı’nın karşısında ise yılan oynatıcı ve seyyar satıcılarıyla kalabalık El Hedim Meydanı yer alıyor.

6. Dünyanın en önemli çölü Sahra’ya yolculuk; Merzouga

Merzouga

Sahra kapladığı alan ve kızıl kumlarıyla dünyada eşi benzerinin zor rastlanabileceği bir çöl. Gizemli olması, maceraperest gezginler için Sahra’nın en çok tercih edilme sebeplerinden biri. Eski zamanlarda olduğu gibi, burada Berberi çadırlarında geceleyip develerle yolculuk yapabilirsiniz. Hollywood’un dev bütçeli filmlerinden Mumya’nın, Arabistanlı Lawrence’ın, Gladyatör’ün, İskender’in büyük bölümlerinin burada çekilmiş olduğunu belirtmekte fayda var. Çölde safari deneyimi için ülkenin güneydoğusundaki şehri Merzouga’yı tercih edebilirsiniz.

7. Arap ve İspanyol etkisi altında bir şehir; Chefchaouen

chefchaouen-mavi-sehir-fas

Kuruluşu 1471 yılına dayanan Chefchaouen Fas’ın en popüler şehirlerinden biri. Mavi evleriyle meşhur Chefchaouen, Arap ve İspanyol etkisinin harmanını çok iyi hissedebileceğiniz son derece harika bir kent.

8. İspanya’nın tam karşısında bir liman kenti; Tanca

tanca-fas

Tanca Fas’ın Avrupa’ya en yakın kenti olması ve Akdeniz’de bir liman kenti olmasıyla oldukça önemli bir konuma sahip. Cebelitarık Boğazı’nın Avrupa ile Afrika kıtasını ayırdığı konumda olan şehirden vapurla İspanya’ya geçmek oldukça kolay. Tanca da Kazablanka gibi Hollywood sahnelerine konu olmuş bir şehir. Inception ve James Bond serilerinden bazı sahneler güzel Tanca’da çekildi.

9. Yılın 300 günü güneşin eksik olmadığı Agadir

Bu durum coğrafi konum açısında çok normal çünkü Fas Türkiye’ye kıyasla ekvatora yakın bir konumda bir ülke. Agadir ise ülkenin en önemli turistik şehirlerinden biri; gerek kumsalı gerekse otelleri ve marinasıyla fevkalade bir şehir.

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close