AVRUPA TARİHİGenelTARİH KONULARI

Dünyanın En Mutlu Ülkesi Finlandiya’da Yaşamak İçin 14 Sebep

Ülkemizde kimin ne kadar mutlu olduğu her kesim için ayrı ayrı tartışılacak olsa da dünyanın en mutlu ülkesi olmadığımız bir gerçek. Dünyanın en mutlu ülkesi hangisi diye sorarsanız bu sorunun cevabını Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağı (UNSDSN) veriyor bize. 156 ülkeden birçok farklı kategoriye göre değerlendirilen ülkeler arasında Dünya Mutluluk Raporu‘na göre en mutlu ülke halkı Finlandiyalılar.

Kuzey ülkelerinin yaşam standartları birçok kişi tarafından biliniyor. Elbette hiçbir yer mükemmel değil ancak Finlandiya’da yaşayanların dünyadaki birçok kişiden daha az olumsuzlukla karşılaştıkları bu raporla bir kez daha açığa çıkıyor. Peki Finlandiyalılar neden bu kadar mutlu?

1. Finlandiya denince akla ilk gelen elbetteki örnek alınası eğitim sistemi


Ülkede zorunlu eğitim 7 yaşında başlıyor, 7 yaş öncesi aile eğitimine inanılıyor. Finlandiya eğitim sisteminin en büyük özelliği ise günde ortalama 4 saat ders işlenmesi. Sınav ise öğrenciye dayatılan ve ezberci sisteme zorlayan bir amaç değil sadece çocukların öğrenip öğrenmediklerini anlamaya yarayan bir araç. Çoğu zaman sınav yapılmasa da ileri sınıflarda bilgiyi ölçmek amacıyla sonuçlar çocuklara söylenmeden yapılıyor. Finlandiya, öncelikle öğretmenin eğitimine inanıyor. Öğretmenler kendi kitaplarını ve işleyecekleri konuları kendi seçiyor. Sınıflar ve okullar alışılmışın dışında genellikle ev rahatlığında dekore ediliyor. Çocuklar birinci sınıftan itibaren evlerine yakın okullara gidiyorlar ve bisikletle gidip geliyorlar. Erken yaşta sorumluluk almalarına özen gösteriliyor. Eğitimde fırsat eşitliğine inanılıyor. Eğitimine en önemli parçası ise teknoloji. 3 boyutlu yazıcılar, tabletler ve akıllı tahtalarla çocuklara interaktif bir eğitim sunuluyor

2. Ülke, adeta ada ve göl cenneti


Doğasıyla tipik bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok adaya ve göle sahip. Finlandiya’da yaklaşık 188.000 fazla göl ve 179.888 ada bulunuyor.

3. Ülkede yaklaşık 5.5 milyon kişi yaşıyor. Yani nüfus yoğunluğu oldukça az. Kalabalıktan sıkılanlar için mükemmel bir yer

4. Karanlık Nordik masalların izi; heavy metal müzik


Ülkede çok fazla heavy metal grubu bulunuyor. Bu konuda eskisi kadar iyi olmadığı söylense de Finlandiya, heavy metal severler için bir cennet.

5. Yazları batmayan güneşi, alabildiğine yeşilliği; kışları ise eşsiz kar manzaralarıyla mükemmel bir doğaya sahip

6. Günümüzün moda turizm rotası, kuzey ışıkları


Özellikle Laponya bölgesi, kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz oteller ve evlerle dolu.

7. İletişimin bel kemiği telekomünikasyon endüstrisinin merkezi


Telefonun icadından sonra en çok kullanıldığı ve yaygınlaştığı ülkelerin başında Finlandiya yer alıyor. Efsanevi 3310 telefonun yaratıcısı Nokia’da Finlandiya’da kurulan bir marka.

8. Dünyanın en mutlu halkı Finlandiya’da bulunuyor


Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağı (UNSDSN)’nın hazırladığı Dünya Mutluluk Raporu’na göre en mutlu ülke halkı Finlandiyalılar.

9. Fazla dert tasaları olmadığından olsa gerek Sivrisinek Avlama, Cep Telefonu Fırlatma, Bataklık Futbolu, Lastik Çizme Fırlatma, Hayali Gitar gibi şampiyonalarının yanı sıra Dünya Başarısızlık Günü Finlandiya’da gerçekleştiriliyor

10. D vitamini sevenlere güzel haber; yaz aylarında güneş neredeyse hiç batmıyor

11. Trafik cezaları oldukça yüksek hatta neredeyse orta gelirli biri için bir servet değerinde. Bu nedenle bir trafik canavarıyla karşılaşmak oldukça zor

12. Bireyciliğe ve bireyin özgürlüğüne çok önem veriliyor. Kişisel özgürlükler yasalarla korunuyor


Finlandiya’da çocuklar doğdukları andan itibaren kendi ayakları üzerinde durmayı öğreniyor. Ülkede birinin evine habersiz gitmek ise büyük bir saygısızlık olarak kabul ediliyor.

13. Bizde beş çayı, onlarda sauna


Finlandiya’da garip bir şekilde sauna kültürü hakim. Saunalar evler ve birçok yerde bulunuyor. Ayrıca kişilerin ailesiyle, arkadaşlarıyla ve iş arkadaşlarıyla toplanıp saunaya girmesi gayet doğal bir günlük aktivite.

14. Güney Amerika’yla kalpler bir; tango ülkesi


Ülkede 1910’lu yıllardan itibaren tango önemli bir yere sahip. Hatta dünyaca ünlü bir tango festivalleri bile var.

Bonus: 1923 yılında çıkan ve Finlandiya’da bir avuç aydın önderliğinde cehaletten kurtulmak için verilen savaşın anlatıldığı Grigory Petrov’un yazdığı Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı kitap, Atatürk’ün emriyle müfredata dahil edlimiştir


Atatürk, kitaptan ve verilen mücadeleden çok etkilenerek önce Türkçe çevirisinin basılmasını istediği kitabı sonrasında özellikle askeri okullarda mutlaka okutulmasını istemiştir. Hatta kitabın o dönemin en çok okunan kitaplarından biri olduğu biliniyor.

Kaynak; 1 2

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close