AVRUPA TARİHİGenelTARİH KONULARI

Doğu Ekspresi Görmekten Sıkılanlara Dünyanın Dört Bir Yanından 11 Etkileyici Tren Yolculuğu

Tren yolculuğu oldukça nostaljik ve güzel olsa da hızlı tren kullanılmaya başlandığından beri eski tadı kalmadı dersek yalan olmaz. Son dönemlerde ise birkaç yıl öncesine kadar çoğu kişinin bilmediği Doğu Ekspresi’ni sık sık duyar olduk. Ankara’dan hareket eden tren tam 25 saatte Kars’a varıyor ve Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum duraklarına uğruyordu.

 

Oldukça yorucu bir yolculuk gibi görünse de seyahat tutkunları ve fotoğrafçılar için oldukça uygundu. Yol boyunca muhteşem doğa manzaraları izleyebiliyor ve Kars’ı keşfedebiliyordunuz. Onların paylaştığı video ve fotoğrafları görenler ise bu yolculuğu merak eder trene akın eder oldu. Son durum şu ki Doğu Ekspresi’ne binmek için aylar öncesinden biletinizi satın almanız gerekiyor.

Durum böyle olunca hem Doğu Ekspresi’ne zaten binenler ya da herkes akın ettiği için hevesi kaçanlar başka alternatifler arar oldu. Ne yazık ki ülkemizde bu konuda çok fazla seçenek yok. Ama eğer yurt dışı planı yapanlar varsa onlar için dünyanın dört bir yanındaki muhteşem tren yolculuklarını listeledik…

1. Buzul Ekspresi (Glacier Express) – İsviçre

tren-1
7.5 saat süren ve uzak dağ kasabalarını birleştiren Buzul Ekspresi ortalama 40 km olan hızıyla dünyanın en yavaş giden trenlerinden biri. Zermatt – St. Moritz arası seyahat edebileceğiniz bu yolculuk boyunca size Alp dağlarının nefis manzarası eşlik ediyor. Üstelik kış mevsiminde muhteşem kar manzarasıyla yazın ise yeşilin bin bir tonuyla karşılaşabileceğiniz her haliyle güzel bir hat Buzul Ekspresi.

2. Altın Kartal Trans-Sibirya Ekspresi – Rusya

tren-2
Moskova’daki Kazan Tren İstasyonu’ndan İran’ın başkenti Tahran’a giden Altın Kartal Trans-Sibirya Ekspresi, Rus Demiryolları’nın en lüks treni olarak biliniyor. Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dan geçen tren oldukça konforlu bir yolculuk sunuyor yolcularına. Votkanızı yudumlarken tarihi yerlerin tadını çıkarabileceğiniz büyülü bir tren yolculuğu…

3. California Zephyr – ABD

tren-4
Tam 52 saatlik yolculukta tren Şikago’dan San Fransisko’ya hareket ediyor. Yaklaşık 4 bin kilometrelik bu yolculuk boyunca Amerika’yı tam anlamıyla keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. 52 saat oldukça uzun bir süre olduğunuz için ineceğiniz durağı hesaplayabilir ve istediğiniz bir yerde inebilirsiniz. California Zephyr, Texas Eagle’dan sonra ABD’nin en uzun ikinci rotası.

4. Royal Scotsman – İskoçya

tren-3
Biletleri oldukça pahalı olan Royal Scotsman, 36 yolcu kapasiteli lüks bir vintage tren. Adeta zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz gibi hissedebileceğiniz bu yolculukta İskoçya’nın tüm güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

5. Maharajas Express, Hindistan

tren-5
Maharajas Express, 20’si lüks olmak üzere 43 kabini ve 2 restoranıyla toplamda 88 yolcu kapasitesiyle size 7/8 gecelik bir yolculuk sunuyor. Tren Delhi ile Mumbai arasında seyahat ediyor ve Hindistan’ın en önemli noktalarından geçiyor.

6. Rocky Mountaineer, Kanada

tren-6
Macera dolu bir seyahat planlıyorsanın en iyi seçeneklerden biri Rocky Mountaineer. Trenin kubbeli ve camlı pencereli ise doğayı her açıdan görmenizi sağlayacak… Dağların arasından geçerek turkuaz gölleri keşfedebilir, trende sağlanan konforun keyfini çıkarabilirsiniz.

7. TranzAlpine, Yeni Zelanda


Christchurch’ten Greymouth’a giden TranzAlpine yolculuğu yaklaşık 4.5 saat sürüyor. Bu süre boyunca temiz havanın keyfini çıkarabilir ve Güney Alpleri’ni izleyebilirsiniz.

8. Train to the Clouds, Arjantin

tren-9
Train to the Clouds aynı zamanda Tren a las Nubes olarak da bilinir ve ülkeyi Şili sınırına bağlar. Yolculuk boyunca tam 29 körüden ve 21 tünelden geçen trenin seyahat ettiği demiryolu dünyanın en büyük beşinci demiryolu. Başlarda ulaşım için kullanılsa da şu sıralar turist akınına uğrayan Train to the Clouds, oldukça uygun fiyatlı.

9. The Orient Express (Şark Ekspresi), Avrupa

tren-10
1883 yılında Paris’ten ilk seferini yapan Şark Ekspresi 1883 ile 1977 yılları arasında Paris İstanbul arasında sefer yapan tren aynı zamanda. “Trenlerin kralı ve kralların treni” diye de anılan bu tren hem Avrupa’yı transit geçen ilk tren hem de Avrupa tarihinin ilk lüks treni. Şimdilerde ise Londra, Paris ve Venedik’i birbirine bağlıyor.

10. Coast Starlight, ABD

tren-11
Coast Starlight’ı özel kılan özelliklerinden biri yolculuğun 3 saatlik bir kısmının okyanusun üzerinde geçmesi. Üstelik vagonların sağ ve sol yanlarının büyük ölçüde cam olması tüm bu yol manzarasını çok daha etkileyici kılıyor. Ayrıca tek bir yolculukta hem okyanusu, hem kum çöllerini, hem ormanları, hem kar keyfi yaşayabilirsiniz. Seattle – Portland – Los Angeles bu seyahat ise toplamda 35 saat sürüyor.

11. Expo Rail, Sri Lanka

tren-12
Dünyanın en doğayla iç içe yolculuklarından birini vaadeden Expo Rail, 7 saat sürüyor. Ella’dan Kandy’e giden trendeki bu yolculuk sırasında manzaranız şelaler, yüksek köprüler, dağlar ve çay tarlaları olacak.

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close