GenelGENEL KÜLTÜRMÜZİK TARİHİ

Okul Sıralarında Kurulmuş ve Dünyada Hatırı Sayılır Kitleler Edinmiş 13 Müzik Grubu

Başka müzisyenlerle müzik yapmak biraz yetenek, biraz da yeteneğin dışında uyum gerektirir. Bu sebeple çoğu müzisyenin benzer minvalde açıklama yaptığı üzere müzik yaparken seçilen insanların özel insanlar olduğunun altını çizmek gerekir. Bu iş biraz evlilik gibidir, müzikteki güven ve sadakat duygusu olmadan olmuyor. Karşınızdaki dünyanın en yetenekli gitaristi ya da davulcu olsun isterseniz, yine de uyum yakalanamamışsa o hayalini kurduğunuz müzik grubunun başarıya ulaşması biraz zor gibi. Listede yer alan grup üyelerinin her birinin, birbiriyle okul yıllarına dayanan geçmişleri var. Böylesine köklü bağları olan bu grupların başarılarını göz önünde bulundurduğumuzda, “uyum” ve “doğru müzisyen” kavramının niçin bu kadar önemli olduğunun altını çizmemiz gerek.

1. Okullu iki gencin 10 sene sonra tekrar karşılaşması ile temelleri atılan The Rolling Stones

the-rolling-stones

İlkokulda arkadaş olan Mick Jagger ve Keith Richards 10 yıl sonra tekrar karşılaştıklarında konu müziğe bağlanır ve diğer üyelerin de dahil olmasıyla efsanevi Rolling Stones serüveni başlar.

2. Aradığı kanı başka bir okuldan bulan, mimarlık öğrencilerinin kurduğu Pink Floyd çetesi

pink-floyd

Roger Waters, Nick Mason ve Richard Wright mimarlık öğrencileriydi. Syd Barrett, bu azılı çeteye rastladığı sıralarda başka bir üniversitede sanat öğrencisiydi.

3. Efsane Afyon konserine gelene dek Queen

queen

Brian May ve Roger Taylor Londra İmparatorluk Koleji’nde okurken Smile isimli bir grupta birlikteydiler. Grubun solisti Tim Staffell ayrılınca yerine buldukları isim Freddie Mercury’di. Sonradan John Deacon da gruba dahil olunca Queen’in temelleri atılmış oldu. Grup elemanları ilk albümünü okullarını bitirdikten sonra 1973 yılında çıkardı.

4. Okuldaki mesaj panosuna bırakılan mesajla başlayan, ödüllere doyamayan U2

u2-grubu-hikayesi

Her şey davulcu Larry Mullen’in okul ilan panosuna bıraktığı “grup kurmak istiyorum” mesajı ile başladı. İlana cevap veren diğer kişiler bugün aktif olarak U2’yu var eden diğer isimler…

5. Lise yıllarında ünlü bir plak şirketi tarafından fark edilmek herkese nasip olmaz

Radiohead-_Promo

Abingdon Lisesi’nde okuyan dört genç tarafından kurulan Radiohead, bir konser sırasında ünlü plak şirketi EMI yöneticisinin dikkatini çekmeyi başardı. Grupla kontağa geçen yönetici bir sözleşme imzaladı fakat tek bir şartı vardı; grubun adını değiştirmek. Bu talep üzerine grup üyeleri Talking Heads albümünde geçen “Radio Head” şarkısının ismini öz isimleri gibi benimseyip günümüze kadar büyük başarılarla taşıdı.

6. İsmine uzun süre karar verilemeyen Coldplay

coldplay

Chris Martin ve gitarist Jonny Buckland’in Londra Üniversitesi’nde bir araya gelmesiyle Coldplay’in temelini attı. Daha sonra sınıf arkadaşları Guy Berryman’in bas gitara ve arkasından birkaç davulcu denemesinden sonra Will Champion’ın katılımıyla Coldplay kurulmuş oldu.

7. Okul radyosunda temelleri atılan 80’lerin meşhur hip hop grubu Public Enemy

public-enemy

Carlton Ridenhour(Chuck D.)’ın Adelphi Üniversitesi’nin öğrenci radyo istasyonunda Hank Shocklee ile bir araya gelmesiyle filizlenen rap topluluğuna, sonradan Richard Griffin (Profesör Griff) ve eski dostu William Drayton Flavour Flav’ın da katılımıyla Public Enemy dünyaya geldi.

8. Okul sıralarından stüdyoya evrilen yolculuk; Death Cab for Cutie

death-cab-for-cutie

Indie rock kültürünün bağrından gelen grup, Ben Gibbard’in Washington Üniversitesi’nden okul arkadaşlarının katılımıyla oluştu.

9. Grace Potter & the Nocturnals

Grace Potter & the Nocturnals

Kuruluşu okudukları St. Lawrence Üniversitesi sayesinde gerçekleşen ekibin kilit ismi Grace Potter’dı. Matthew Burr ile bir araya gelerek, ona ufak bir performans sergileyerek grup kurma isteğinden bahsedince Grace Potter & the Nocturnals projesi filizlenmeye başladı.

10. Punk’a sanatsal form katmaya çalışan bir grup üyeleri olsa olsa tasarım öğrencileri Talking Heads olur

talking-heads

Rhode Island Tasarım Okulu öğrencilerinden oluşan Talking Heads, 1977’de Harvard’tan mezun Jerry Harrison’ın da dahil olmasıyla kuruldu.

11. Farklı dünyaların müzisyenlerinin birleşiminden doğan güç; Muse

muse

Okul yıllarında farklı grupların müzisyenleri olan üyeler, katıldıkları bir müzik yarışması sonrası bir araya geldi ve son isim değişikliğiyle Muse olarak günümüze geldi.

12. Kaç liseli müzik grubunun patlayışı Green Day’inki  gibi olur ki?

green-day

Billie Joe Armstrong ve Mike Dirnt’in öncülüğünde kurulan pop punk grubu Green Day’in mazisi de lise sıralarına dayanıyor.

13. Hayat sizi farklı bir yere savursa da The Strokes gibi güçlü bir grup yine de kurulur

the-strokes

Tanışmaları bırakın lise ve üniversite yıllarını, 6 yaşına dayanan grup elemanları lise sürecinde farklı yerlere savrulsalar da, kader bir şekilde onları bir araya getirdi ve The Strokes’u kurdurdu.

Bonus 1; Alman lisesinden yurdun dört bir yanına yayılan Mor ve Ötesi

mor-ve-otesi-kurulusu

Harun Tekin, Alper Tekin, Derin Esmer ve Kerem Kabadayı’lı kadrosuyla Decision grubu ile temelleri atılan Mor ve Ötesi’nin de çıktığı yer lise. Alman liseli dörtlü bugün Türkçe rock’ı başarılı şekilde icra eden grupların başında geliyor.

Bonus 2; Lise yıllarından günümüze Türk rock’ının bayrağını göğüsleyen Mavi Sakal

mavi-sakal-kurulusu

1980 yılında Tarsus Amerikan Koleji öğrencileri tarafından kurulan Mavi Sakal müzik yolculuğunu istikrarlı ve kendinden emin bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Birbirinden başarılı albümlere imza atmış Mavi Sakal Türk rock bayrağını tavizsiz, hatasız en doğru ve istikrarlı taşıyan topluluklardan biri.

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close