GenelGENEL KÜLTÜRMÜZİK TARİHİ

Türk Pop Tarihinin En İlginç Keşif Hikayesi: İsmet İnönü ve Zerrin Özer

Müzik tarihimizin en ilginç olaylarından biri ile karşı karşıyayız. Pek kimsenin bilmediği bu hikaye Zerrin Özer ile İsmet İnönü arasında geçmekte. Bu iki ismin bir araya gelmesi bile insanda bir “Nasıl ya? Şaka mı bu?” deme isteği uyandırsa da tamamen gerçek!

Takvim yaprakları 1969 yılını gösterdiğinde Zerrin Özer ve ailesi çoktan Ankara’nın yolunu tutmuş, Zerrin Özer ise ilkokulun son sınıfına geçmiştir bile.

Turknostalji.com

Çankaya’nın ünlü sokaklarından Farabi sokakta oturan Zerrin Özer ve ailesi aynı zamanda aynı sokakta oturan İsmet İnönü ve ailesiyle de komşudurlar.

in7

Hatta İsmet Paşa’nın büyük oğlu Ömer İnönü’den olan torunuyla da sınıf arkadaşı olan Zerrin Özer 11 yaşında küçük bir kızdır.

zerrr

Çankaya İnönü İlkokulu’nda sene sonu müsameresi ve mezuniyet töreni düzenlenir. İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü de bu müsamereyi izleyenler arasındadır.

inonuzerrin

Diplomalarını alan öğrenciler İsmet Paşa ve eşi Mevhibe İnönü’nün elini öptükten sonra kendi hünerlerini göstermeye koyulur. Öğrenciler sırayla hazırladıkları şiirleri ve piyesleri okur. Sonrasında sıra şarkı söylemeye gelir.

zer243

Sıra okulun küçük solisti Zerrin Özer’e gelmiştir. Zerrin küçük adımlarla utana sıkıla sahneye gelir ve “Orada bir köy var uzakta” şarkısını okur.

2014-06-11 13.50.51

Zerrin Özer tam sahneden inecekken İsmet Paşa elini kaldırır ve “bir daha… bir daha…” der.

0177

Zerrin Özer şarkıyı bir kere daha yanık bir sesle okur. Sahneden indikten sonra İsmet Paşa Zerrin Özer’i yanına çağırır…

26aralik

Yanına gelen Zerrin Özer’e İsmet Paşa belki de hayatına yön verecek o öğüdü söyler. “Aferin sana küçük kız. Derslerinle birlikte müzik çalışmalarını da ihmal etme. Günün birinde başarılı bir ses sanatçısı olacağına inanıyorum.

ismet-inonu-3

Zerrin Özer İsmet Paşa’nın söylediklerini dinler ve ülkemizin en başarılı ses sanatçılarından biri olur…

zerrinozer-6-6
Kaynak: 1,2

Do you like this post?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close