Yunan Mitolojisin Denizler Tanrısı Poseidon Hakkında 8 Bilgi

18

Denizler, depremler, fırtınalar ve atların tanrısı Poseidon kötü huylu, karamsar ve açgözlü tanrılardan biri olarak kabul edilir. En bilinen özelliklerinden biri de kendisine hakaret edildiğinde intikamını almadan durmamasıydı. Yunan mitolojisinin en önemli tanrılarından Poseidon’un ilgi çekici özellikleri yazımızın devamında…

1Zaman Tanrısı Kronos ve Rhea’nın oğlu


Zeus ve Hades’in erkek kardeşi olan Poseidon Olympos tanrıları arasında yer alıyor. Sembolü at, boğa, balık, üç dişli yaba ve yunus balığı olan Poseidon genellikle sakallı ve keçe saçlı yaşlı bir adam olarak tasvir edilir.

2Poseidon’un deniz tanrısı olduğu savaş


Titanlar Savaşı yaşanırken kardeşi Hades’le beraber diğer kardeşi Zeus’u destekler. Kylopların Zeus’a şimşeği silah olarak vermeleri sonucunda Zeus savaşı kazanır ve üç kardeş dünyayı gökler, denizler ve yeraltı şeklinde aralarında bölüşürler. Hades’e yeraltını, Zeus’a gökleri ve Poseidon’a da denizleri yönetmek düşer.

3Poseidon denizin dibinde otururdu


Deniz tanrısı Ege’de bulunan Eğriboz Adası açıklarında altın yeleli atlarıyla beraber denizin dibinde değerli taşlardan inşa edilen bir sarayda yaşıyordu. Atlarıyla beraber denizin dalgaları üzerinde savaş arabası sürüyordu ve arabasının geçeceği yerler dümdüz ve hareketsiz duruyordu.

4Truva Savaşı’nda Poseidon

4×5 original

Truva şehrinin surları Apollon ve Poseidon tarafından yapılır ama Truva kralı Laemedon tanrılara söz verdiği ödülü vermediği gibi aynı zamanda da onları tehdit eder. Öfkeden gözü dönen Poseidon şehre bir deniz canavarı gönderir ama canavar Herakles tarafından öldürülür. Truva Savaşı çıktığında bunu bir fırsat bilen Poseidon ölümlü kılığına girerek Yunanlıların arasında savaşa katılır.

5 Atlar ve Poseidon


Yunan mitolojisinde aynı zamanda da atların atası ve koruyucu olarak kabul edilen tanrı, insanlara atları yularından tutarak nasıl kullanabileceklerini öğretir. Poseidon’un altın yeleli atlarıyla sürdüğü savaş arabasına bakarak savaş arabacılarının da dostu olduğunu söylemek mümkün.

6Deniz tanrısının Athena ile aralarında geçen çekişme


Anlatılan efsanelere göre başkent Atina’nın koruyuculuğu ve baş tanrısı olmak konusunda yeğeni Athena ile çekişir. Bu konunun çözümü için bir araya gelen tanrılar şöyle bir karar verirler, hem Poseidon hem de Athena insanlara birer hediye verecekler ve bu hediyelerden hangisi insanların daha çok faydalanabileceği bir şey olursa Atina o hediyeyi verenin olacak.

7Poseidon Atina’yı Athena’ya kaptırır


Bir efsaneye göre Posidon hediye olarak atları meydana getiriyor bir diğer efsaneye göre ise yabasını yere vurarak insanların hiçbir işine yaramayan bir deniz kuyusu ortaya çıkarıyor. Athena da kendi yarattığı zeytin ağacını hediye olarak veriyor ve kazanan Athena oluyor. Bu duruma çok içerleyen Poseidon Atina’nın bulunduğu bölgeyi sular altında bırakıyor.

8Peki Poseidon’un anlamı nereden geliyor?


Poseidon kelimesinin anlamı net olarak bilinmiyor fakat en mantıklı açıklama efendi anlamına gelen “posei” ve su anlamına gelen “davon” sözcüklerinin birleşimiyle oluşması. Poseidon Roma’da da Neptün adıyla itibar görmeye devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here