Göz Alıcı Aktris Zsa Zsa Gabor ve Atatürk’e Olan Aşkı

15

Macaristan’dan başlayıp Amerika’ya uzanan 99 yıllık bir yaşam öyküsü; 9 evlilik, 4 çocuk, başarılı bir oyunculuk kariyeri ve unutulmayan bir aşk. Evet bahsettiğimiz kişi Hollywood’un ünlü oyuncusu Zsa Zsa Gabor’dan başkası değil. Peki Türkiye bu güzel aktrisin yaşam öyküsünün neresinde? Atatürk ile nasıl tanıştı, ona nasıl aşık oldu? Zsa Zsa Gabor’u daha yakından tanımak ve bu soruların cevaplarını almak için gelin yazımıza birlikte göz atalım.

11. Asıl adı Ja Ja olan bu güzel kadın, 1917’de Macaristan’da asker bir babanın Tatar kızı olarak dünyaya gelmiş

22. Ünlü bir oyuncu olmadan önce de güzelliğiyle gittiği her yerde hemen fark edilen Gabor, 19 yaşında Macaristan Güzellik Kraliçesi seçilmesiyle de bu güzelliğini tescillemiş

33. O dönemde ülke savaş tehdidi altındaymış ve Gabor’un ailesi, o dönemin önemli siyasetçilerinden olan Türk dostları Burhan Asaf Belge’den kızlarını Türkiye’ye götürmesini rica etmişler

44. 99 yıllık yaşamına pek çok evlilik sığdıran Gabor’un ilk evliliği Burhan Belge ile olmuş

Gabor’un ailesinin ricası üzerine Türkiye’ye getirdiği bu güzel genç kızla dedikoduların önüne geçmek için evlenen Burhan Belge, daha sonra Gabor’un da röportajlarında söyleyeceği gibi çok iyi bir insanmış.

55. 1937 yılında başlayan evlilik başından sonuna bir formalite olarak kalmış

Hatta Burhan Bey Gabor’u okula göndermiş, ona Türkçe öğretmiş, problemli olan dişlerini dahi yaptırmış ama evlenen çift 1941 yılında boşanmış.

66. Her şeyin başladığı o meşhur yerse Kerpiç Gazinosu

Bir akşam Atatürk, aralarında kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun da bulunduğu bir grupla Kerpiç Gazinosu’nda eğleniyor ve keyfi de çok yerinde. Derken yan masalarında oturan bir çift yanına geliyor ve tanışma gerçekleşiyor. O gece Atatürk genç ve güzel kadını yanındaki beyefendiden izin isteyerek dansa kaldırıyor ve tekrar oturduklarında çifti birkaç gün sonra saraya davet ediyor. Çift birkaç gün sonra geliyor ve birlikte vakit geçiriyorlar.

77. Gabor zaten kendi röportajında da söylediği üzere ilk görüşte aşık olmuş

Daha sonra ise Gabor Atatürk’ü ziyarete yalnız geliyor. Hatta o gün Atatürk’ün birkaç arkadaşı da orada. Akşam yemeğini beraber yiyorlar. Ortam epey eğlenceli. Herkes bir süre sonra gidiyor fakat Gabor ve Atatürk geç saatlere kadar sohbet ediyorlar.Atatürk de genç ve güzel kızdan söylenene göre epey etkileniyor. Yaklaşık 6 ay boyunca da haftada en az bir kez görüşüyorlarmış.

88. Atatürk’ün ölümünden sonra ülkeyi terk ediyor

Atatürk 1938’de vefat ettiğinde ise Gabor, zaman geçtikçe Türkiye’de kalmaya dayanamayacağını anlayarak 1941’de Burhan Belge’den boşanmış ve ülkeyi terk etmiş.

99. Hiç unutamamış

Gabor yıllar sonra yazdığı kitapta Atatürk’e olan aşkını anlatırken yaptığı her evlilikte onu aradığını ve onu hiç unutamadığını itiraf ediyor. Hatta 3. eşi Conrad Hilton’a baskı yaparak İstanbul’da Hilton Oteli’ni açmasını sağlamasının altında da bu unutamadığı aşkın yattığı söyleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here